We’re delighted to read this review of French Collection album in the Polish classical guitar magazine!
Matthew McAllister, gitara solo
French Collections
Baros Records 2015, Slovenia
Interesująco prezentuje się najnowsza płyta szkockiego gitarzysty (b.student Allana Neave w Royal Scottisch Academy of Music & Drama) młodego wciąż pokolenia, którą anonsowaliśmy w poprzednim numerze SSŚ.
Zgodnie z tytułem całość tworzą kompozycje oryginalne i opracowania twórców z Francji, działających – poza Francoisem Couperinem – w XX i częściowo obecnym stuleciu.
Płytę otwiera krótkie arpeggiowe Preludium, Jeana Francaixa (1912 – 1997), tworzącego w stylu neoklasycznym, autora ponad 200 kompozycji.
Następujące trzy formy Couperina przypominają nam styl D.Scarlattiego. Les barricades mysterieuses posiada może nieco monotonny, uporczywy temat, zwrot melodyczny; Les Sylvains i Les tours zasypują nas mnogością ozdobników międzystrunowych, których umiejętności należy wykonawcy pogratulować.
Gitarzysta potrafi też stworzyć nostalgiczny nastrój zamyślenia w takich utworach jak: nr 5 (Aleksander Lagoya) czy nr 6 (F.Kleynjans). Jest niewątpliwie mistrzem nastroju, do jakiego w szczególny sposób predystynowany jest nasz piękny instrument.
Francis Kleynajans (ur.1951) – chyba żadna wspołczesna płyta o takim tytule nie mogłaby się obejść bez bez utworów tego znanego twórcy i gitarzysty. W jego kompozycjach jest tyle żalu, tyle rozwibrowanej tęsknoty, tyle charakterystycznych zawieszeń i zwrotów harmonicznych.
Arabesque en forme de Caprice – to piękny utwór (napisany w hołdzie dla F.Tarregi a zadedykowany D.Russelowi) i piękne, uczuciowe wykonanie McAllistera. Tworzy go kilka połączonych części, bardzo nastrojowe arpeggia w stylu Debussy’ego, z poetyckimi zwrotami i licznymi flażoletami, od czasu 5:42, rozpoczyna się rytmiczny pochód i kapryśne zwroty, sprawiające pod koniec wrażenie poszukiwań dźwiękowych czy quasi-improwizacji. Kończy się nagłym wyciszeniem, a trwa prawie 11 minut.
Autor, który rozpoczął naukę gry na gitarze w wieku 14 lat, a do jego nauczycieli należeli A.Lagoya i Alirio Diaz, otrzymał za Arabeskę pierwsze miejsce na 22 Paryskim konkursie kompozytorskim, zaś w sumie stworzył już ponad 400 utworów.Serenade autorstwa Gustave Samazeuilh (1877 – 1967) powstała z dedykacją do A.Segovii w roku 1925. Autor znany był bardziej jako krytyk muzyczny czy tłumacz, jednak omawiana miniatura utrzymana kantylenowo-rytmicznym stylu hiszpańskim, każe nam docenić tę formę jego twórczości.
Ciekawie, acz bez fajerwerków, zabrzmiała na omawianym krążku kultowa juz niemal kompozycja Rolanda Dyensa pt. Songe capricorne. Warto zwrócić może uwagę na piękną barwę najdelikatniejszej struny gitary, którą inni gitarzyści często i niepotrzebnie forsują. Słuchamy tu również mniej znanej, spokojnej – Flying Wings. Ogólnie wysoce subteny, szalchetny dźwięk jest u omawianego gitarzysty bardzo silną stroną.
Każdy chyba przyzna, ze nieobcy jest mu uczuciowy temat Hymnu do miłości Marguerite Monnot (1903 – 1961) – tu w cudownym opracowaniu R.Dyensa.
No i na sam deser Eric Satie, który nie pisał na gitarę, ale często słyszymy przeróbki jego zawieszonych w czasie dźwięków. Zaproponowana słynna Gnossienne nr 1 pozostawia słuchaczy w zamyśleniu i przekonaniu, że francuska muzyka na gitarę jest delikatna, ulotna, nieagresywna. W otaczającym nas świecie to wielki atut.
Całość trwa 45 minut i zapewniam Panstwa, że ten – wypełniony tym co najpiekniejsze w gitarze klasycznej czas – wart jest zasłuchania się w tę piękną muzykę pod palcami wielce uzdolnionego gitarzysty, który chyba jeszcze nie gościł w naszym kraju jako wykonawca, choć grał juą na kilku kontynentach.
Ciekawostka – całość nagrał i opracował dźwiękowo w swoim studiu młody, zdolny słoweński gitarzysta Uros Baric, który zaprojektował również okładkę.
Jego płyty i nagrania video – tak przy okazji – również Państwu szczerze polecam!
Płyta nagrana pod koniec listopada 2015 już w styczniu trafiła na rynek.Krzysztof Nieborak